"> آنتی ­اکسیدان­ها و تأثیر آنها بر پوست – روژینو

آنتی ­اکسیدان­ها و تأثیر آنها بر پوست

#

آیا آنتی­اکسیدان­ها به همان اندازه که بر سر زبان­ها هستند، مفید و مؤثرند؟ در این مقاله اظهارات و ادعاهای علمی که در خصوص این ترکیبات عنوان شده است را می‌خوانید:

اکسیداسیون یا همان اکسایش یک فرآیند کاملاً طبیعی است. زمانیکه پوست ما در معرض پرتوهای ماوراءبنفش قرار می­گیرد، عمدتاً تولید رادیکال­های آزاد در سلول­ها آغاز می­شود. به نظر می­رسد که آنتی­اکسیدان­ها با خنثی کردن رادیکال­های آزاد، شوک اکسایشی ایجاد شده در سلول­ها را کاهش می­دهند. رادیکال­های آزاد، اتم­هایی ناپایدارند و یک الکترون تنها در سطح بیرونی آنها وجود دارد. این اتم­ها دقیقاً مانند یک چاقو بی­غلاف عمل می­کنند. در این میان آنتی­اکسیدان­ها نقش غلاف محافظ را بازی می­کنند، به این ترتیب که به الکترون نام­برده متصل می­شوند وامکان حمله به فیبرهای کلاژن و دیگر سلول­های پوستی را از آن می­گیرند.

آنتی­اکسیدان­ها موادی هستند مرکب از ویتامین­های CوE، کوآنزیم Q10، ایدبنون (حالت قوی­تر کوآنزیم Q10)، روی، مس و بتاکاروتن.

چای سبز، انار، میوه درخت قهوه، هسته انگور، زیتون، قارچ‌ها و در کل تمام موادی که به نوعی منبع آنتی­اکسیدان­ها هستند جلوی روند پیری را می‌گیرند و به همین دلیل در صنعت آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اخیراً استعمال آنتی­اکسیدان­های موضعی بسیار مرسوم ومعروف شده­است. آنها معتقدند که علت این امر، مطالعات پیشرفته پزشکی است که نشان می­دهد این مواد نه تنها در کاهش چروک­ها و تعویق علائم پیری پوست مؤثرند بلکه حتی تورم­های ناشی از بیماری­های پوستی صورت و نیز سرطان پوست را هم کاهش می­دهند.

اما باید در مصرف آنتی­اکسیدان­ها جانب احتیاط را رعایت کرد. هر چند ویتامین C موجود در آب لیمو­ترش، از خرمایی رنگ شدن آواکادو و سیب جلوگیری می­کند، اما الزاماً همین تأثیر را به هنگام قرار گرفتن پوست در معرض نور­آفتاب نخواهد داشت.

سه پرسش در خصوص استفاده از آنتی­اکسیدان­ها در محصولات مراقبت از پوست:

آنچه در رابطه با مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها در صنایع آرایشی بهداشتی مورد بحث است، میزان دوام و پایداری این ترکیبات، میزان جذب پوستی و میزان نیاز بدن به آنهاست.

آیا آنتی‌اکسیدان‌ها در محصولات آرایشی ماندگارند؟

آنتی‌اکسیدانها در برابر نور خورشید ناپایدارند و به سرعت از بین می‌روند. برای جلوگیری از فساد و نابودی سریع آنتی­اکسیدان­ها در معرض نور خورشید، بعضی از شرکت­های تولید کننده داروهای پوستی، از تیوپ­های فلزی یا بطری­هایی به رنگ قهوه­ای تیره و در بسته­بندی لوسیون­ها، کرم­ها و سرم­ها نیز از بطری­ها مات آبی­رنگ استفاده می­کنند. بعضی از شرکت­ها نیز پودر ویتامین C را داخل بسته­های­ کوچکی قرار می­دهند، بطوریکه باید با کرم مرطوب کننده مخلوط و سپس مصرف شود. تحقیقات اخیر نشان داده­ است اسید فرولیک، یک ترکیب رایج با منشأ گیاهی است که قابلیت تبدیل شدن به یک تثبیت­کننده مؤثر و قوی را داراست.

 

آیا آنتی اکسیدانها جذب پوستی دارند؟

آنتی­اکسیدان­هایی که به شکل مکمل­های غذایی و اصطلاحاً بلعیدنی هستند بهتر در بدن پخش و توسط سلول­ها جذب می­شوند. اگر این دسته از آنتی­اکسیدان­ها را بر روی پوست بمالیم، این امکان وجود دارد که در مجاورت هوا و در اثر شستن، به سرعت ناپدید شوند و جذب سلول­های پوستی نشوند، به همین دلیل به نظر می­رسد که بهترین مکان برای جذب آنها، همان داخل بدن باشد.

البته اخیراً مطالعات و مطالب بسیاری در کتب و مجلات پزشکی چاپ شده ­است که همگی بیانگر این خبر خوش هستند که آنتی­اکسیدان­ها قابلیت جذب از طریق سلول­های پوستی را دارند. به کمک این مطالعات، ما امروز این مسأله را به خوبی می­دانیم که آنتی­اکسیدان­ها از طریق سلول­های بخش خارجی اپیدرم که محل خنثی­سازی رادیکال­های آزاد هستند، جذب می­­شوند.

 

بدن انسان در طول روز به چه میزان آنتی‌اکسیدان نیاز دارد؟

در پاسخ به این سؤال که بدن انسان به چه میزان آنتی‌اکسیدان نیاز دارد، همه پزشکان متفق­القول نیستند. مسئله‌ای که مشخص است اینکه مقادیر پایین آنتی‌اکسیدان‌ها عملا بیفایده است. از طرف دیگر مقادیر بالای آنتی­اکسیدان نیز ممکن است به حساسیت و مشکلات پوستی ختم شود. برای میزان نیاز بدن به آنتی‌اکسیدان‌ها نمی‌توان عدد و میزان مشخصی را مشخص کرد زیرا به گفته متخصصان هر آنتی­اکسیدانی غلظت خاص خود را دارد. غلظتی که با نوع عملکرد آن متناسب­ است.

 

منبع:

http://selection.readersdigest.ca/sante/beaute/la-verite-sur-les-antioxydants-et-votre-peau

نوشته های مرتبط