"> هفت اشتباه شایع هنگام شیو کردن با تیغ – روژینو

هفت اشتباه شایع هنگام شیو کردن با تیغ

#

شاید برای اصلاح صورت و بدن خود از تیغ استفاده می‌کنید اما روش درست استفاده از تیغ را می‌دانید؟ اگر هنگام تیغ زدن دچار زخم و بریدگی‌‌‌‌ شده‌‌اید یا پس از اصلاح، پوستتان دچار سوزش می‌شود یا موهای زیر پوستی دارید یعنی دچار مشکلات شایعی هستید که دلیل آن استفاده نادرست از تیغ است.

در اینجا شایع‌ترین اشتباهاتی که ممکن است در زمان استفاده از تیغ رخ دهد را از زبان متخصصان پوست شرح‌‌‌‌ می‌دهیم و در نهایت راهکارهایی برای پیشگیری از این اشتباهات ارائه خواهیم داد:

*اشتباه شماره یک: خشک تیغ می‌زنید!

اصلاح خشک شیوه ناصحیحی است که عارضه آن بروز لکه‌های قرمز رنگی بر روی پوست‌‌‌‌ است که غالباً تا چندین روز اثرات آن باقی‌‌‌‌ می‌ماند. به عقیده دکتر Joel Schlessinger متخصصن پوست آمریکایی، استفاده از کرم و ژل اصلاح، این امکان را‌‌‌‌ می‌دهد که تیغ به آرامی روی پوست حرکت کند و بدون اینکه به پوست آسیبی برساند یا کشش و التهابی در سطح پوست ایجاد کند موهای زاید را از بین ببرد. اگر ژل اصلاح در دسترس ندارید از صابون و شامپو یا حداقل آب استفاده کنید. بعضی از انواع تیغ‌ها خود یک نوار صابونی دارند و کافی است صورت یا بدن‌تان را با آب خیس کنید تا اصلاح بهتری داشته باشید.

*اشتباه شماره دو: چندبار از تیغ‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید!

استفاده چندباره از تیغ‌های یک‌بار مصرف جا افتاده است اما اگر شما روزانه صورت خود را اصلاح‌‌‌‌ می‌کنید، الزاماً باید بعد از یک هفته تیغ خود را تعویض کنید. تیغ‌‌‌‌ها بعد از ۴-۵ بار استفاده کند می‌شوند و به شدت این قابلیت را دارند که روی پوست زخم و التهاب ایجاد کنند. از سوی دیگر، تیغ‌ها محل مناسبی برای تجمع باکتری‌‌‌ها‌‌‌‌ هستند و وقتی تیغی را بعد از یک بار استفاده نم‌دار در حمام رها می‌کنید این احتمال وجود دارد که سبب بروز عفونت در پوست شما در وعده بعدی استفاده شوند.

*اشتباه شماره سه: برخلاف رویش موها، تیغ‌‌‌‌ می‌زنید!

ریشه موهای زاید در لایه‌های داخلی پوست قرار دارد و نه در سطح آن. گرچه با برعکس کشیدن تیغ در جهت رویش موها اصلاح تمیزتری خواهید داشت اما بهتر است هنگام اصلاح، حتماً تیغ را در جهت رشد موها حرکت دهید چون در غیر این صورت احتمال زیر پوستی شدن موها بیشتر می‌شود و به مرور پوست جوش‌دار و دردناکی خواهید داشت.

*اشتباه شماره چهار: تند تیغ می‌زنید!

اگر در اصلاح خود عجله کنید، بدون شک یا دست‌تان را‌‌‌‌ می‌برید یا صورت‌تان را زخمی‌‌‌‌ می‌کنید و شاید حتی قسمت‌‌‌‌هایی را اصلاح نشده باقی‌‌‌‌ ‌گذارید. برای اینکه آسیب‌‌‌ها را به حداقل برسانید، آهسته و پیوسته عمل کنید. اگر خودتان را زخمی کردید، یادتان باشد که احتمالاً بیشتر از حد تصورتان خونریزی خواهید داشت، پس محل زخم را فشار دهید و اجازه دهید تا خون بند بیایید. اگر عجله دارید، از یک داروی قابض طبیعی مثل لیمو استفاده کنید. آنرا بر محل بریدگی بگذارید تا خونریزی متوقف شود.

*اشتباه شماره پنج: تیغ را بر پوست خود فشار‌‌‌‌ می‌دهید!

تیغ را به آرامی روی پوست حرکت دهید. فشار تیغ بر روی پوست، به آن آسیب جدی خواهد زد. بسیاری از تیغ‌های چند سَر، که قابلیت زدن درونی‌ترین موها را دارند، اگر بر روی پوست فشار داده شوند، ممکن است موجب فرو رفتن بعضی از موها در پوست و زیر پوستی شدن موها و عفونت شوند.

*اشتباه شماره شش: پیش از اصلاح، لایه‌برداری نمی‌کنید!

برای پیشگیری از قرمزی و التهاب پوست، باید پیش از شروع اصلاح، از یک لایه‌بردار استفاده کنید. لایه‌برداری سلول‌های مرده پوست را برمی‌دارد و حرکت تیغ روی پوست راحت‌تر‌‌‌‌ می‌شود. برای این منظور، مخلوطی از شکر و روغن زیتون را آماده کنید و آنرا بر روی پوست خود بمالید: این ماده یک لایه‌بردار طبیعی است که در عین مرطوب کنندگی، کاملاً مقرون به صرفه و ارزان‌‌‌‌ است.

*اشتباه شماره هفت: پس از اصلاح، از مرطوب‌کننده‌ها استفاده نمی‌کنید!

بعد از اصلاح تا زمانیکه هنوز پوست شما مرطوب است، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگر این مرحله را فراموش کنید، لایه‌های فوقانی اپیدرم به علت تلاقی مراحل لایه‌برداری و اصلاح، به سرعت خشک‌‌‌‌ می‌شوند. شما‌‌‌‌ می‌توانید برای تقویت پوست بعد از اصلاح از روغن آرگان و یا زردآلو هم استفاده کنید.

 

 

منبع:

http://votrebuzz.com/7-erreurs-que-vous-ne-devez-plus-commettre-en-vous-rasant/4/

 

نوشته های مرتبط