"> بهترین چربی‌سوزهای طبیعی – روژینو

بهترین چربی‌سوزهای طبیعی

#

متخصصان طب ورزشی معتقدند افراد می‌توانند با تمرین‌های ورزشی منظم یا پیاده‌روی میزان سوخت وساز کالری خود را افزایش دهند. اما متخصصان تغذیه یادآوری می‌کنند که تنها با ورزش نمی‌توان متابولیسم خود را افزایش داد با ما باشید وآشنا شوید با مواد غذایی که می تواند دامنه سوخت و ساز انرژی را در بدنتان افزایش دهد و ازاین طریق به شما در فرایند چربی‌سوزی یاری رساند.موادغذایی چگونه کالری می‌سوزانند؟

وقتی شما غذا می‌خورید در حال مصرف انرژی یا همان کالری هستید! اما درعین حال، جویدن، هضم یا ذخیره موادغذایی در بدن نیز انرژی یا کالری می‌سوزاند. دانشمندان به این فرایند”تاثیرات گرمازایی غذا” می‌گویند که جزئی از کل مصرف انرژی روزانه است.

به  عبارتی حتی با خوردن موادغذایی که باعث چربی سوزی می‌شوند هم نمی‌توانید مقدار زیادی کالری بسوزانید!

کالری که شما در طی فرایند خوردن و هضم غذا می‌سوزانید تنها ۵الی ١٠درصد مقدار کالری است که در طی روز آن را مصرف می‌کنید درحالی که ١٠٠الی ٢٠٠برابر آن را از طریق خوردن به بدن خود اضافه می‌کنید.

در این مقاله ضمن معرفی مواد غذایی چربی سوز تلاش می‌کنیم به شما یاری رسانیم تا انتخاب‌های بهتر غذایی داشته باشید و از رساندن کالری مازاد به بدنتان پیشگیری کنید:

بهترین غذاها برای چربی سوزی کدامند؟

*گوشت کم چرب

گوشتی که پروتئین بالا و چربی کمی دارد در مقایسه با گوشت پرچرب بیشتر به سوخت و ساز انرژی کمک می‌کند.به بیان ساده‌تر، بدن برای هضم پروتئین در مقایسه با هضم چربی یا کربوهیدرات کالری بیشتری می‌سوزاند. در عین حال موادغذایی پر پروتئین به حفظ و ایجاد ماهیچه در بدن نیز کمک می‌کند. به همین خاطر به ورزشکاران توصیه می‌شود پروتئین بیشتری مصرف کنند.

یک وعده ٨۵گرمی از گوشت مرغ یا بوقلمون، ماهی بویژه سالمون یا تن یا حتی گوشت گاو فاقد چربی می‌تواند به چربی سوزی کمک بیشتری نماید.

*فیبرها

جویدن و هضم غذاهای فیبری انرژی بیشتری از بدن می‌گیرد و موجب کالری سوزی می‌شود.بهترین توصیه این است که برای چربی‌سوزی و افزایش کیفیت سلامت دستگاه گوارشتان درهر وعده درکنار غذای اصلی مقداری مواد غذایی فیبردار مثل تربچه، کرفس، لوبیای سبز پخته یا عدس نیز در بشقابتان بگنجانید.

زمانی که شما موادغذایی حاوی پروتئین و فیبر را در کنارهم مصرف می‌کنید به مدت طولانی‌تری سیر می‌مانید و این موضوع خود به حفظ تناسب اندام شما کمک خواهد کرد. در ضمن جالب است بدانید استفاده از برخی ادویه‌ها یا  سبزیجات تند مثل فلفل نیز با بالا بردن حرارت بدن باعث چربی‌سوزی می‌شوند.

 

فراموش نکنید انتخاب مواد غذایی که باعث افزایش چربی‌سوزی در بدن می‌شوند بسیار عالی است و ممکن است در تناسب اندام شما تغییراتی را حاصل کند اما چربی‌سوزها هرگز جایگزین رژیم غذایی متعادل و متناسب نیستند. این مواد غذایی به مرور و در طولانی مدت در کاهش وزن نقش خواهند داشت. یک رژیم غذایی مناسب و کنترل کالری بهترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

 

منبع:

https://www.verywell.com/how-to-choose-foods-that-burn-more-calories-3495561

نوشته های مرتبط