"> راه­های مداوای خشکی و ترک پا – روژینو

راه­های مداوای خشکی و ترک پا

#

اگر پوست کف پاهایتان قرمز و زبر شده و ترک خورده یعنی شما پاهایی خشک دارید. در کف پاها، برعکس دیگر نواحی بدن، غدد چربی وجود ندارد و این به آن معناست که غدد ترشح کننده عرق، تنها منبع تولید رطوبت در کف پاها هستند. متأسفانه اغلب اوقات ترشحات غدد مولد عرق، برای حفظ نرمی و لطافت پاها کافی نیستند.

علت اصلی خشکی پاها عبارتند از:

 1. استفاده از صابون­هایی که خاصیت مرطوب­کنندگی ندارند.
 2. استفاده از آب داغ یا آب سرد به هنگام شستن پاها.
 3. قرار دادن پاها در معرض نور شدید آفتاب.
 4. بالا­رفتن سن.

معمولاً خشکی پا، با خارش­های شدید و احساس سوزش همراه است.

اگر احیاناً با این مشکل مواجه شدید، در اسرع وقت تدابیر لازم را بکاربگیرد. در ادامه چند ترفند ساده خانگی برای برطرف کردن خشکی پا ارائه کرده‌ایم:

 • آب لیمو:

اسید موجود در آب­لیمو، یک لایه بردار قوی است. روزانه به مدت ده دقیقه پاهای خود را در آب­لیمو خیس کنید و سپس پاها را بمالید تا پوست اضافی از روی آن برداشته شود.

 • روغن زیتون:

روغن زیتون در مراقبت از پوست معجزه می­کند. این روغن هم برای پوست کف پاهای شما مفید است و هم برای پوست دیگر نواحی بدنتان.

 • وازلین:

سالهاست که وازلین به عنوان یک کرم مرطوب­کننده به کار می­رود. شما می­توانید وازلین را به هنگام خواب، بر تمام سطح کف پای خود بمالید. توصیه می شود که در هنگام خواب، جورابی ساق کوتاه از جنس کتان بپوشید؛ با این کار وازلین برای مدت طولانی­تری در کف پای شما باقی­می­ماند و به این ترتیب در درمان مشکلات این قسمت، سریعتر تأثیر می­کند. بعد از برخاستن از خواب، پاهای خود را کاملاً با آب ولرم شستشو دهید.

 • شکر:

کاسه‌ای بردارید و در آن مقداری شکر و روغن زیتون را مخلوط کنید. دست­هایتان را به این مخلوط آغشته کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پاهایتان را به خوبی با آن مالش دهید. در نهایت پاها را با آب ولرم بشویید.

 • عسل:

مقداری عسل را در یک کاسه آب گرم بریزید. پاها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این آب قرار دهید و اجازه دهید که این مخلوط تمام سطح پایتان را خیس کند.

 • شیر:

۵ تا ۷ فنجان آب گرم را به همراه یک فنجان شیر داخل کاسه‌ای بریزید و پاها را به مدت تقریباً ۱۰ دقیقه با مخلوط بدست آمده خیس کنید.

 • روغن کنجد:

روغن کنجد حاوی مقادیر بالای ویتامین E است و به همین دلیل برای مراقبت از پوست بسیار مفید است. پاها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم قراردهید، سپس به آنها روغن کنجد بمالید.

 • زردچوبه:

زردچوبه معمولاً در آشپزخانه و در امر آشپزی کاربرد دارد اما جالب است بدانید که این ماده در مراقبت و محافظت از پوست غوغا می­کند.

سه  قاشق پودر زردچوبه را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کنید، بطوریکه در نهایت مایه­ای خمیری شکل بدست­آید.

خمیر را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه به همان حال روی این قسمت باقی­بماند و اصطلاحاً استراحت کند. بعد از سپری شدن این زمان، پاها را به کمک آب ولرم و یک صابون ملایم شستشو دهید.

 

منبع:

http://topibuzz.com/article-4774/voici-comment-regler-votre-probleme-de-pieds-trop-secs-et-craques