"> سه راه برای انتخاب صحیح کرم­های ضد آفتاب – روژینو

سه راه برای انتخاب صحیح کرم­های ضد آفتاب

#

 

سؤالی که برای همه ما مطرح می­شود این است که بر چه اساس باید کرم ضدآفتاب انتخاب کرد؟ در این مقاله راهکارهایی به شما ارائه شده ­است که به کمک آنها می­توانید، براساس نوع پوست و احتیاجات آن، بهترین محصول را انتخاب کنید.

چه SPF ای مناسب‌تر است؟

فاکتور محافظت از نور خورشید با “SPF” مشخص می­شود. این فاکتور در هر فردی به دو عامل بستگی دارد:­

  1. نوع پوست (بی­نهایت حساس تا کاملاً مقاوم)
  2. شرایط قرار گرفتن در نور آفتاب (معمولی تا بی­نهایت)

به­طور کلی چهار نوع فوتوتیپ وجود دارد. منظور از فوتوتیپ، طبقه­بندی پوست­ها براساس رنگ و درجه حساسیت آنها به نور خورشید است. البته لازم به ذکر است که هر چه رنگ پوست و موی یک فرد روشن­تر باشد، به همان نسبت وی در مقابل اشعه خورشید حساس­تر است و بنابراین به همان نسبت شاخص “SPF” در مورد او بالا می­رود:

  1. برای افراد مو حنایی که رنگ پوستی سفید و شیری دارند، بطوریکه حتی لکه­های حنایی رنگی بر روی صورتشان نیز دیده می­شود، “SPF” 50 کاملاً مناسب است.
  2. برای افراد مو بوری که رنگ پوستی روشن دارند اما پوستشات بدون لک است و قصد دارند که به میزان اندکی برنزه شوند، “SPF” 30 تا ۵۰ مناسب است.
  3. افرادی که پوستی روشن و موهایی خرمایی رنگ دارند، به راحتی برنزه می شوند و باید “SPF” 15 تا ۲۰ را انتخاب کنند.
  4. افرادی که پوستی مات دارند، به راحتی برنزه می­شوند و باید به “SPF” ضعیف بسنده کنند.

کرم، روغن یا اسپری! کدام مناسب‌تر است؟

جنس یا همان بافت محصول انتخابی، کاملاً سلیقه‌ایست. روغن­ها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که دوست دارند پوستی براق داشته باشند. اسپری­ها مخصوص افرادی است که معمولاً عجله دارند و در جستجوی بافتی سبک و غیرچسبناکند.

شکل کرمی ضد آفتاب مطلوب­ترین میزان “SPF” را دارد و معمولاً در برابر نفوذ آب مقاوم­تر است. این نوع اصولاً برای پوست­های خشک مناسب­تر است.

ضد آفتاب مناسب برای صورت متفاوت از بدن است؟

بطورکلی همان ضدآفتابی که برای بدن استفاده می‌شود، برای صورت نیز مناسب است اما بافت بعضی از ضدآفتاب‌ها برای صورت مناسب‌تر است. امروزه برای صورت کرم‌ها، اسپری‌ها و حتی ژل‌هایی وجود دارد. اگر بافت محصول را براساس شاخص “SPF” آن انتخاب می‌کنید، به نوع پوست، درجه حساسیت آن به نور خورشید و نیز به شرایط تابش هم توجه کنید. حتی می‌توانید به سراغ ضدآفتاب‌هایی بروید که خاصیت ضدپیری، ضدچروک و ضدلک دارند و در ضمن خیلی هم چسبناک نیستند. حتی می‌توانید از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنید که در آن واحد هم قدرت غذارسانی به پوست را دارند، هم آنرا مرطوب می‌کنند.

به طورکلی در کرم پودر­ها و پنکیک­ها، شاخص “SPF” لحاظ شده است ولی میزان آن بسیار کم است و مناسب با شدت نور آفتاب کنار ساحل نیست. برخلاف پوست بدن، پوست صورت بطور مداوم در معرض اشعه‌های مضر آفتاب قرار دارد و این مسأله­ایست که بدون شک به مرور زمان به پیری زودرس پوست صورت، عدم انعطاف­پذیری آن و حتی بروز لکه­ها ختم می­شود. برای جلوگیری از این مشکلات باید مراقبت از پوست را در برنامه اصلی زندگی خود قرار دهیم.

 

منبع:

http://www.maxi-mag.fr/corps/3-astuces-pour-bien-choisir-sa-creme-solaire.html

نوشته های مرتبط