"> علایم کم آبی یا دی هیدراته شدن بدن | روژینو

علایم کم آبی یا دی هیدراته شدن بدن

#

برخی متخصصان و محققان معتقدند روزانه بدن انسان به هشت لیوان آب نیاز دارد اما گروهی مقدار بیشتر و گروهی مقدار کمتری را پیشنهاد می‌دهند. درزمینه میزان مصرف مایعات و به‌خصوص آب نظرات متفاوتی وجود دارد ولی در کل می‌توان با توجه به شرایط بیرونی و درونی هر فرد یک سری دستورالعمل‌های خاص تجویز کرد. برای مثال میزان مصرف آب برای افراد ساکن در مناطق خشک و بیابانی در مقایسه با افراد ساکن در مناطق پرباران و مرطوب و سرد متفاوت است. اما در کل گفته می‌شود به طور میانگین مردان روزانه به ۳لیتر آب وخانم‌ها به حدود ۲٫۲ لیتر آب نیاز دارند.

علایمی در بدن وجود دارد که نشان می‌دهد شما به میزان کافی آب می‌نوشید یا خیر.

  • تیرگی رنگ ادرار

می‌توان با نگاه کردن به رنگ و حجم ادرار میزان نیاز بدن به آب را سنجید. اگر شما در روز چندبار به دستشویی می‌روید و رنگ ادرار شما زردکمرنگ است، یعنی بدن شما میزان مایعات مورد نیازش را دریافت کرده است.البته رنگ ادرار همیشه معیار خوبی نیست! مصرف داروهای حاوی ریبوفلاوین می‌تواند رنگ ادرار را تغییر دهد.همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی باید برای دانستن مقدارآب روزانه مورد نیازشان با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

  • تشنگی

تشنگی،تمایل به نوشیدن است. می‌تواند به دلیل از دست رفتن آب در اطراف سلول‌ها و کاهش حجم خون باشد. تشنگی اخطار بدن است برای جلوگیری از کم آبی !

البته تشنگی رفتاری هم هست و می‌تواند توسط یک رایحه یا طعم ایجاد شود! حتی فکرکردن به نوشیدنی مورد علاقه نیز می‌تواند تشنگی بیاورد.

 

  • خشکی و بدبویی دهان

بوی نامطبوع دهان دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد اما یکی از دلایل آن عدم تولید بزاق کافی است.کم آبی بدن باعث تولید کم بزاق و خشکی دهان می‌شود. نوشیدن آب درطی روز می‌تواند این جریان را بهبود ببخشد.

 

  • کاهش میزان توجه وتمرکز

مطالعات نشان می‌دهد که از دست‌دادن حدود ۲ درصد از مایعات بدن،می‌تواند باعث کاهش عملکرد ذهنی شود. بنابراین اگر شما مشکلی در تمرکز و توجه دارید زمان آن است که یک استراحت کوتاه داشته باشید و به اندازه کافی آب بنوشید.

  • گرفتگی‌های عضلانی

در صورتی که مرتبا دچار گرفتگی عضلات می‌شوید یعنی بدن شما کم آب است.اگر ورزشکارید سعی کنید مرتبا در طول تمرین آب بنوشید.

  • خشکی پوست

اگر پوست خشکی دارید و لبهایتان پوسته پوسته می‌شود غیر از مرطوب کننده های موضعی به آب بیشتری برای نوشیدن نیازمندید!

 

  • گرسنگی بعد از وعده‌های غذایی

اگر به میزان کافی غذا خورده اید اما بعد از آن هنوز میل به مصرف مواد غذایی بویژه شیرینی‌جات دارید یعنی در طول روز به اندازه کافی آب نمی‌نوشید.

 

  • یبوست

یبوست و عدم اجابت مزاج یکی از شایع‌ترین نشانه های کم آبی در بدن است.

 

  • سردرد و سرگیجه

اگر مرتبا دچار سردردهای میگرنی می‌شوید توصیه می‌کنیم میزان مصرف آب خود را در طول روز افزایش دهید.سرگیجه هم می‌تواند یکی از علایم کم آبی باشد.

 

  • خستگی بعد از خواب

اگر تمام شب را خواب بودید با این حال بعد از برخواستن هنوز احساس خستگی می‌کنید یعنی بدن شما دچار کم آبی است.

 

 

منبع:

https://www.verywell.com/how-much-water-do-you-need-p2-2507000

 

نوشته های مرتبط