"> محصولات حاوی کلاژن چه تاثیری بر پوست و مو دارند؟ – روژینو

محصولات حاوی کلاژن چه تاثیری بر پوست و مو دارند؟

#

حتماً تا بحال در مورد کلاژن زیاد شنیده­ اید و می­دانید که این ماده به عنوان یکی از مواد اصلی در تهیه محصولات و کرم­های ضد­پیری پوست به­کار می­رود. اما کلاژن واقعاً چیست؟

کلاژن به صورت طبیعی در بدن توسط سلول­های فیبروبلاست ساخته و در بافت­ها و لایه ­های رابط جمع­ آوری می­شود. به لحاظ بیولوژیکی، کلاژن یک نقش دوگانه دارد: از یک سو به کمک الاستین و گلیکوپروتئین­ها، نظم و یکپارچگی را در سطح ارگان­ها و بافت­ها برقرار می­کند و از سوی دیگرعامل مقاومت، انعطاف­ پذیری و نیز توان هیدراتاسیون بالای بافت‌هاست.

به طور­طبیعی، تولید کلاژن در بدن با بالا­رفتن سن­ کُند می­شود، به همین دلیل معمولاً بعد از ۲۵سالگی، حجم این ماده در بدن کم و به دنبال آن اولین نشانه ­های پیری نمایان­ می­شود .

کلاژن برای افرادی که از بیماری­های مفاصل مثل روماتیسم، آرتروز و نقرس رنج­ می­برند، بسیار مفید­است. این ماده از التهاب، خشکی و درد مفاصل می­کاهد. وقتی غضروف­ها آسیب­ می­بینند، کلاژن مسؤول ترمیم آنهاست. این ماده حتی در بهبود عملکرد عضلات هم تأثیرگزار ­است بطوریکه بعد از یک فعالیت بدنی یا یک کار فیزیکی سنگین، امکان تجدید قوا را برای عضلات فراهم می­آورد.

اگر تولید کلاژن در بدن به خوبی انجام­ گیرد، ما استخوان¬ها، ناخن، مفاصل و موهای سالم، زیبا و جوانی خواهیم داشت و دقیقاً به همین دلیل است که کلاژن در رأس مواد اولیه محصولات بهداشتی قرار­دارد. با افزایش سن و کند شدن تولید کلاژن میتوان به کمک کرم‌های حاوی کلاژن یا تزریق کلاژن این ماده را به بدن رساند.

کرم­های حاوی کلاژن یا کلاژن تزریقی؟

به نظر ­می­رسد کرم­های حاوی کلاژن مؤثر باشند اما واقعیت اینست که بر خلاف باور عموم مردم آنها از بروز چین و چروک­ها جلوگیری نمی­کنند و به عبارت دیگر نباید از این مواد انتظار معجزه داشت. مولکول کلاژن برای رسوخ به لایه میانی پوست یا همان بافت همبند، باید سایز مشخصی داشته ­باشد. کلاژن موجود درکرم‌های آرایشی بزرگتر از آن است که از پوست عبور کند اما یک مرطوب­کننده بسیار عالی است که می‌تواند از بروز چین و چروک پیشگیری کرده و پوست را شاداب و جوان نشان دهد.

تزریق کلاژن به کمک یک سوزن بسیار ظریف و دقیقاً زیر چروک­ها انجام­ می­گیرد. معمولاً بر­اساس دوز تزریقی و نیز عمق چروک­ها، این تزریق بین ۳ تا ۶ ماه تأثیر خواهد کرد.

تاثیر کلاژن بر مو

محصولات کلاژن‌دار تنها مخصوص پوست نیست بلکه برای مو نیز کاربرد دارد. موها تحت تأثیر عوامل مختلفی چون سرمای هوا، تابش خورشید یا آلودگی و …دچار آسیب­ می‌شوند. برای مراقبت از موها محصولات بسیاری بصورت شامپو، ماسک یا کِرم وجود دارند اما در میان تمام آنها، کلاژن ماده­ایست که واقعاً معجزه می­کند. شما می­توانید محصولات حاوی کلاژن را هم در منزل و هم در آرایشگاهها مصرف­کنید.

تأثیر کلاژن در ترمیم و پرپشتی موها:

خاصیت مرطوب­کنندگی، صاف­­کنندگی و ترمیم­کنندگی کلاژن، آنرا تبدیل به ماده­ای حیاتی و معجزه­آسا برای موها کرده­است. وقتی کلاژن بر روی موها مالیده­می­شود، به مرور کوتیکول را تقویت­ و مو را مستحکم ­می­کند. کلاژن، موهای آسیب­دیده را ترمیم می­کند و بر حجم آنها می­ افزاید؛ به همین دلیل مصرف کلاژن به بانوانی که موهای نازک و کم­پشت دارند، بسیار توصیه می­شود.

چه نوع کلاژنی بخریم؟

در بازار، محصولات آرایشی مختلفی وجود­دارد که همگی حاوی کلاژن هستند و منشأ گیاهی یا حیوانی دارند. کلاژن گیاهی که عموماً از ماده مخمر بدست می ­­آید، خواص یکسانی با کلاژن حیوانی دارد اما به اندازه کلاژن حیوانی حساسیت‌ زا نیست. هر دو نوعِ نام­برده، در منزل قابل استفاده هستند، به این نحو که باید بعد از شامپوزدن موها و روی سطح کاملاً خیس مالیده­ شود. موها را به آرامی مالش­ دهید و اضافه مواد را پاک ­کنید. به آرامی و بدون چلاندن موها، آنها را خشک­ کنید و دقت داشته­ باشید که سشوار را دورتر از حد معمول نگه­دارید.

شما می­توانید از ماسک احیاکننده کلاژن نیز استفاده ­کنید. در این حالت اجازه­ دهید ماسک به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی موهای خیس و تمیز استراحت کند. سپس با آب ولرم آن را بشویید.

به کمک این مراقبت­های روزانه پوست یا هفتگی مو شما قادر­ خواهید ­بود بار دیگر موهایی نرم، زیبا و پرپشت و پوستی شاداب داشته ­باشید.

 

منابع:

http://afriquefemme.com/fr/soins-visage-corps/22-beaute/soins-visage-corps/2267-les-bienfaits-du-collagene-sur-la-peau

http://www.marieclaire.fr/,soins-collagene-et-cheveux-comment-ca-marche,781771.asp

 

 

 

 

­

 

نوشته های مرتبط