"> موادغذایی ممنوعه برای خانم‌های باردار – روژینو

موادغذایی ممنوعه برای خانم‌های باردار

#

خانم‌های باردار دور این دسته از موادغذایی را خط بکشید

 

‎ زمانیکه خانمی از بارداری خود مطلع می‌شود حتما این سوال برایش پیش می‌آید که از چه نوع مواد غذایی باید پرهیز کند!؟

برنامه غذایی و تغذیه مناسب دوران بارداری بسیار جدی و مهم است چرا که دانستن بهترین‌ها و بدترین‌های تغذیه در این دوران نتیجه‌ای مستقیم بر سلامت مادر و نوزاد خواهد داشت!

درطول ماه دوم و سوم بارداری به دلیل رشد جنین، مادر نیاز بیشتری به دریافت مواد غذایی دارد با این حال باید از خوردن غذاهایی که باعث بیماری مادر یا آسیب به جنین می‌شود خودداری کرد.

توصیه می‌شود در این رابطه با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

در اینجا به برخی نکاتی که می‌تواند تا حدی شما را راهنمایی کند اشاره می‌کنیم:

*استفاده از شیر غیر پاستوریزه و پنیر نرم ممنوع!

شیر و پنیر منبع بسیارخوبی از کلسیم هستند. اما بهتر است از مصرف شیرو پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای خامه ای و چرب خودداری کنید.

پاستوریزه نبودن این محصولات احتمال آلوده بودن آنها را به باکتری لستریا بالا می‌برد.این باکتری در وجود زنان باردار که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند می‌تواند بویژه در سه ماهه نخست بارداری سبب سقط جنین یا زایمان پیش از موعد شود.

 

 

غذای دریایی بله اما به شرط و شروطه ها!

ماهی، بخصوص ماهی‌های آزاد اقیانوس مانند سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا-٣ و فاقد جیوه هستند که بخصوص در طول سه ماهه سوم برای رشد طبیعی جنین نیاز است. احتمالاً می‌دانید جیوه فلز سنگینی است که در بدن بسیاری از ماهی‌ها وجود دارد و برای جنین خطرناک است. جیوه یک سم عصبی است که رشد مغزی جنین را مختل می‌کند. ماهی‌هایی که بیشتری مقدار جیوه را دارند باید در فهرست غذاهای ممنوعه خانمهای باردارقرار بگیرند. از جمله این ماهی ها میتوان به :کوسه، شمشیر‌ماهی، ماهی تن آلباکور ، شاه‌ماهی و خال‌مخالی اشاره کرد. بهتر است از ماهی ‌تن‌های کنسروی یا ماهی‌های ریز پرورشی استفاده کنید که مقدار جیوه آن بسیار کم است و آن را به حداکثر یک یا دو بار در هفته محدود کنید.

اشتباهی که بسیاری خانم‌های باردار مرتکب می‌شوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری می‌کنند. غذاهای دریایی غنی از امگا ۳ است که برای رشد جنین ضروری است. بهترین توصیه این است که تا جای ممکن از مصرف ماهی های بزرگ و البته غذاهای دریایی خام مثل سوشی یا انواع میوه های دریایی  خود داری کنید.

 

تخم‌مرغ منبعی عالی از پروتئین و موادمغذی خوبی مثل کولین است که باید مصرف شود. اما تخم‌مرغ هم در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارد که برای زنان باردار نسبت به بقیه افراد خطرناک‌تر است. پس فقط تخم‌مرغی را خریداری کنید که در یخچال نگهداری شده است و اگر شکستگی یا ترک داشت آن را دور بیندازید. از خوردن تخم‌مرغ عسلی نیز خودداری کنید!

 

*مصرف گوشت نیم پز ممنوع!

‎محصولات فریز شده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، هنگام مصرف گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری‌های آن کشته شود و موقع پخت حتماً انواع گوشت را کامل بپزید. برخی گوشت‌ها آلوده به توکسوپلاسموز هستند. انگلی که زمینه ساز نوعی عفونت نادر است و سبب مرده زایی می‌شود.

 

منبع:

https://www.verywell.com/are-there-foods-i-should-avoid-when-im-pregnant-2507137

نوشته های مرتبط