"> نگاهی به اصول شیو کردن و اشتباهات شایع – روژینو

نگاهی به اصول شیو کردن و اشتباهات شایع

#

یکی از روشهای رایج برای رفع موهای زاید شیو کردن یا تراشیدن موست. تراشیدن موها معمولا با مشکلاتی همراه است که تحریک پوست ، بروز درد و زخم و زگیل از آن جمله است. اگر تراشیدن مو خلاف جهت رویش مو انجام شود احتمال بروز فولیکولیت و موی زیرپوستی و عفونت و التهاب هم افزایش می‌یابد. در این مقاله نگاهی به دلایل بروز فولیکولیت و عوارض ناشی از آن و نحوه پیشگیری انداختیم:

*چرا تراشیدن سبب زیرپوستی شدن موهای زاید می‌شود؟

افرادی که عادت به تراشیدن موهای زاید دارند مخصوصا اگر موهای مجعد یا فر داشته باشند معمولا دچار رشد زیر پوستی موها می‌شوند. دلیل این موضوع سبک نادرست تیغ زدن موهاست که باعث می‌شود موی زاید از ریشه جدا نشده و سر آن به سمت پایین خم شود. درزمان رشد مجدد، این مو به داخل پوست برگشته و سبب قرمزی و متورم شدن ناحیه میشود.

 

چگونه شیو کنیم که مو زیرپوستی نشود؟

اکثر افراد خلاف جهت رشد مو اصلاح می‌کنند. یعنی تیغ را از مچ پا به سمت زانو می‌کشند چون معتقدند با این کار اصلاح تمیزتری خواهند داشت. این کار اشتباه است! تراشیدن باید در جهت رشد مو باشد. در این شرایط مو هرگز زیر پوستی نمی‌شود.

 

*موهای زیر پوستی چه مشکلی ایجاد می‌کنند؟

رشد موهای زیرپوستی آزاردهنده و دردناک است. وقتی مویی زیرپوستی می‌شود محل آن ملتهب و قرمز شده و می‌تواند عامل بروز عفونت باشد. حتی اگر موضع عفونت نکند و مو از پوست خارج شود ، به دلیل ضایعه ایجاد شده پوست ناحیه لک می‌آورد و تیره می‌شود.

*چطور از زیرپوستی شدن موها بعد از اصلاح پیشگیری کنیم؟

در درجه اول موها را در جهت رشد آنها بتراشید و بعد از کرم‌های بعداز اصلاح استفاده کنید. این نوع کرم ها فقط مخصوص استفاده آقایان نیست! اسید سالیسیلیک و لاکتیک موجود در آنها علاوه بر مرطوب نگه داشتن پوست باعث انعطاف پذیری بیشتر و روشن شدن پوست و جلوگیری از رشد موهای زیرپوستی می شود.

 

*قبل و بعد از اصلاح چه کنیم؟

همانطور ک میدانیم جامعه ما تجویزهای خودسرانه ای برای برخی امور مخصوصا آرایشی، بهداشتی دارد. خیلی ها در زمان اصلاح از روغن هایی مانند روغن نارگیل یا رازیانه استفاده می‌کنند تا فرایند اصلاح را آسانتر کنند ولی آیا استفاده از روغن درست است؟ متخصصان پوست توصیه می‌کنند قبل از تراشیدن موهای زاید حتما پوستتان را با آب و صابون یا کرم‌های مخصوص اصلاح مرطوب کنید. به این ترتیب پوست نرم و منعطف شده و موها ساده تر تراشیده می‌شوند. در ضمن اینکار از خشکی پوست پیشگیری کرده و باعث آبرسانی به پوست می‌شوند . در طب سنتی استفاده از روغن رازیانه برای رفع موهای زاید توصیه شده است اما نباید آن را بعد از اصلاح استفاده کرد زیرا می‌تواند سبب تحریک شدید پوست شود. بعد از اپیلاسیون چون پوست خشک می‌شود استفاده از روغن هایی که پوست را تحریک نمی‌کنند مثل کنجد، زیتون، گل بنفشه و بادام شیرین توصیه شده است.

 

منبع:

http://www.naturallycurly.com/curlreading/beauty-style/shaving-apparently-weve-been-doing-it-wrong

نوشته های مرتبط