"> پنج راه برای حفظ سلامت پا در تابستان – روژینو

پنج راه برای حفظ سلامت پا در تابستان

پنج راه برای حفظ سلامت پا در تابستان

آیا به پاهای شما هم تاول زده شده است؟ فکر می کنید این تاول ها فقط مخصوص هوای گرم تابستان هستند؟ پس با ما همراه باشید تا علت ایجاد آنها را به شما بگوییم. علل بسیار زیادی برای ایجاد تاول وجود دارد، اما در اغلب موارد علت ایجاد تاول این است که یک نقطه از پوست شما به طور مکرر دچار مالش و ساییدگی قرار می گیرد. به عنوان مثال، کفش هایی که قسمتی از آنها تنگ و محکم هستند و به طور مداوم با پای شما درگیر می شوند، می توانند پوست آن ناحیه را بخراشند و به پای شما آسیب بزنند. البته در بعضی مواقع نیز این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما کفش خود را بدون جوراب می پوشید، زیرا در این حالت کفش در تماس مستقیم با پوست قرار می گیرد.

 

اما چگونه تاول پا را درمان کنیم؟

گاهی اوقات، پزشکان توصیه می کنند که با استفاده از سوزن های استریل شده حباب روی تاول را بترکانید تا به این ترتیب مایع شفافی که زیر آن قرار دارد خارج شود و در نتیجه تاول خشک شده و آن قسمت از پوست بهبود یابد. عده از مردم نیز برای رهایی از این تاول های دردناک سعی می کنند تا آنها را با یک جسم تیز ببرند، اما این کار اصلا توصیه نمی شود چرا که ممکن است عفونت ها و عوارض بیشتری را ایجاد کند. حالا به جای تلاش برای تحمل درد و ناراحتی و خارش ناشی از بریدن یا ترکاندن تاول ها، ما در اینجا چند روش خانگی و ساده برای جلوگیری از به وجود آمدن تاول پا به شما یاد می دهیم.

 

همیشه پای خود را چرب کنید

یکی از راه های بسیار ساده برای جلوگیری از ایجاد تاول های دردناک بر روی پاهای شما این است که همیشه پای خود را با روغن های مختلفی که برای این کار وجود دارد چرب نگهدارید. به این ترتیب حتی اگر بین کفش و پوست شما ارتباط مستقیمی نیز وجود داشته باشد، پوست پای شما خراشیده یا آسیب دیده نمی شود. قبل از اینکه کفش خود را بپوشید کمی روغن بر روی پای خود و بخصوص ناحیه پاشنه و پشت پا بمالید و سپس پوست خود را با آن مالش دهید. اگر تمایلی به استفاده از روغن های مایع ندارید هم می توانید از پودر بچه استفاده کنید و حتی می توانید آن را بر روی قسمت هایی از پای خود که دچار خراشیدگی و آسیب دیدگی شده نیز بریزید تا از صدمات بیشتر و ایجاد عفونت جلوگیری نمایید.

 

بگذارید پایتان نفس بکشد

تابستان ها و روزهای گرم سال همیشه شرایط سختی را مخصوصا برای پاهای شما به وجود می آورند زیرا اغلب اوقات باعث ایجاد رطوبت و عرق در پا می شوند. اگر در این روزها مجبور هستید که برای مدت زمان زیادی کفش بپوشید حتما یادتان باشد که از راحتی پاهایتان و وجود منافظی برای رسیدن هوا به آنها مطمئن شوید. همچنین در صورت امکان از کفش های راحتتر مانند صندل و کفش های طبی استفاده کنید تا جریان هوا به راحتی به پاهای شما برسد.

 

کفش مناسب را بپوشید

یک نکته مهم که باید همیشه در ذهن داشته باشید این است که از راحتی و مناسب بودن کفشهایتان اطمینان حاصل کنید. کفش های شما نباید بیش از حد تنگ و یا بیش از حد گشاد باشند. یک روش خوب برای فهمیدن میزان تنگی کفش ها این است که در هنگام پوشیدن کفش ها انگشتان پای خود را تکان دهید. اگر توانستید این کار را انجام دهید و انگشتان شما با قسمت جلویی کفش درگیر نبودند یعنی اینکه سایز آن کفش مناسب شما است. همچنین، پای شما نباید در کفش ول و آزاد بوده و یا در هنگام راه رفتن فاصله بین پشت پاشنه و پشت کفش بیش از حد باشد زیرا در این صورت در هنگام راه رفتن دچار لغزش می شوید و اصطلاحا ممکن است پای شما پیچ بخورد.

 

پای خود را خشک نگه دارید

وقتی می خواهید کفش های خود را بپوشید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید پای خود را به درستی تمیز کرده اید و پاهایتان عاری از هرگونه گرد و خاک باشد. سپس آنها را کاملا خشک کنید، به طوریکه بین انگشتان پای شما هیچ رطوبت و خیسی  وجود نداشته باشد. در صورت لزوم می توانید از پودر های مخصوص این کار استفاده نمایید و رطوبت میان انگشتان و پاهایتان را کاملا بگیرید.

 

کفش های جدید خود را بلافاصله نپوشید

اگر شما یک جفت کفش جدید خریده اید، قبل از اینکه آنها را برای ساعت های طولانی بپوشید، چند روز یا بیشتر به پاها و پوست خود زمان بدهید تا با آن کفش ها سازگار شوند و هرگز قبل از سازگار شدن پاها با کفش های جدید آنها را در طولانی مدت نپوشید زیرا این یک کار اشتباه است. اگر کفش هایتان هنوز کمی خشک و سفت هستند آنها را با جوراب بپوشید تا پوستتان دچار خراشیدگی نشود. به تدریج کفش های شما از حالت سختی و خشکی خارج می شوند و بدین ترتیب احتمال ایجاد تاول نیز کمتر می شود. البته یک ایده خوب هم این است که در ناحیه ای که قبلا دچار تاول یا آسیب دیدگی شده است یک نوار محافظ مانند بانداژ های امدادی ببندید تا از پوستتان محافظت شود.

نوشته های مرتبط