"> درمان‌‌های طبیعی جوش‌‌های صورت – روژینو

درمان‌‌های طبیعی جوش‌‌های صورت

درمان‌‌های طبیعی جوش‌‌های صورت

عوامل متعددی از قبیل مشکلات عفونی، هورمونی، روحی روانی و غیره در بروز جوش‌‌های صورت دخالت دارند. زمانیکه بدن نتواند به درستی سموم موجود در روده‌‌ها را دفع کند این سموم وارد جریان خون شده و به صورت جوش و آکنه روی پوست خودنمایی می‌کنند. درست است که در برخی موارد جدی نیاز به مصرف دارو وجود دارد اما همیشه درمان‌‌های طبیعی خوبی نیز وجود دارند که برای بهبود سریع وضعیت پوست موثر عمل می‌کنند.

خاک‌رس و لیموترش

برای اینکه هر چه سریعتر از شر جوش‌ها خلاص شوید می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری خاک رس را با آب نصف لیموترش و دو قطره عصاره روغنی نعنا فلفلی و ۱ قطره عصاره روغنی درخت چای مخلوط کرده و به صورت ماسک درآورید. این ماسک را روی منطقه T صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه بگذارید. چون این مناطق بیش از هر قسمت دیگر جوش می‌زنند. از مالیدن این ماسک به ناحیه اطراف چشم‌ها خودداری کنید و بعد از ۱۰ دقیقه آنرا با آب ولرم شستشو دهید.

گوجه‌فرنگی

گاهی به دلیل استرس، بیخوابی و زیاده‌روی در مصرف برخی مواد غذایی به طور ناگهانی جوش می‌زنید. در این مواقع گوجه فرنگی به کمکتان می‌آید. گوجه‌فرنگی سرشار از موادمعدنی و ویتامین بویژه ویتامین‌‌‌های A و C و آنتی‌اکسیدان‌ها است و خواص ضدعفونی کنندگی و التیام‌بخشی دارد. کافیست برش‌‌های نازکی از گوجه فرنگی را به مدت حدود ۲۰ دقیقه روی جوش‌ها قرار دهید و سپس با آب فراوان و صابون «سورگراس» شستشو دهید. «سورگراس» صابونی آنتی باکتریال است که پوست را خشک نمی‌کند و تعادل pH آنرا حفظ می‌کند. این صابون برای پوست‌‌های حساس مفید بوده و منافذ پوست را به خوبی پاکسازی می‌کند. استفاده از گوجه‌فرنگی را به مدت ۸ روز ادامه دهید.

جوی دوسر

جوی دوسر سلول‌‌های مرده و چربی اضافی پوست را از بین می‌برد و به این ترتیب مانع از جوش زدن می‌شود. کافیست ۲ قاشق غذاخوری آرد جوی دوسر، گوشت گوجه‌فرنگی و ۱ قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کرده و به صورت ماسک روی صورت بگذارید و بعد از ۱۰ دقیقه شستشو دهید.

دارچین و عسل

ترکیب دارچین و عسل درمان فوق‌العاده برای کاهش جوش‌‌‌های سرسیاه بوده و به سرعت وضعیت پوست را بهتر می‌کند. دارچین خواص ضدباکتریایی دارد و مانع از تکثیر باکتری‌ها در سطح پوست می‌شود. عسل نیز یک ماده ضدباکتری است که به ضدعفونی کردن و کاهش التهاب ناشی از جوش‌ها کمک می‌کند. کافیست ۲ قاشق عسل را با ۱ قاشق دارچین مخلوط کرده و روی جوش‌ها بزنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس صورتتان را بشویید.

سنگ زاج سفید

اگر بعد از اپیلاسیون پوستتان جوش می‌زند و دچار خارش و قرمزی می‌شود می‌توانید به سنگ زاج سفید اعتماد کنید. این ماده طبیعی ترکیب سولفات پتاسیم و آلومینیوم بوده و در عطاری‌‌ها به فروش می‌رسد. کافیست این سنگ سفید را خیس کرده و روی مناطقی که اپیلاسیون کرده‌اید قرار دهید.

لوسیون ضدجوش خانگی

ترکیب چند روغن و عصاره روغنی برای از بین بردن جوش‌ها و آکنه‌‌ها بسیار موثر است. برای تهیه این لوسیون ۵۰ قطره روغن جوجوبا، عصاره روغنی درخت چای(ضدعفونی‌کننده و ضدقارچ)، عصاره روغنی بابونه(ضدالتهاب) و عصاره روغنی گریپ‌فروت(ضدعفونی کننده، ضدباکتری، قابض، محرک جریان خون) را با هم مخلوط کنید. ۵ قطره از هر یک از این عصاره‌‌‌های روغنی کافیست. ترکیب به دست آمده را به صورت لوسیون روزانه صبح و شب قبل از خواب به صورت بزنید. اگر متوجه شدید که لوسیون خانگی‌تان برای نوع پوست شما بسیار چرب است مقداری ژل آلوئه‌ورا به آن اضافه کنید.

آسپرین

آسپرین حاوی اسیدسالیسیلیک است که در ترکیب اکثر دارو‌‌های ضدآکنه و ضدجوش استفاده می‌شود. یک عدد آسپرین را له کرده و با مقدار اندکی آب ترکیب کنید تا خمیر شود. ترکیب حاصل را به جوش‌ها بزنید و بعد از ۱۰ دقیقه صورتتان را با آن ولرم شستشو دهید.

سیر

سیر ضدالتهاب است و یک درمان کم‌هزینه برای خشک شدن جوش‌ها محسوب می‌شود. یک عدد سیر را با مقدار کمی آب له کنید و روی جوش‌ها قرار دهید و بعد از ۵ دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید.

سفیده تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ حاوی پروتئین‌‌‌های باکیفیت و ویتامین‌هایی است که مازاد سبوم تولید شده را از بین برده و التهاب را کاهش می‌دهند. کافیست سفیده تخم‌مرغ را روی جوش‌ها بزنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. درنهایت نیز صورتتان را با آب ولرم بشویید.

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین خواص متعددی دارد و برای برطرف کردن جوش‌ها نیز موثر عمل می‌کند. این ماده مانند یک لایه‌بردار عمل کرده و سلول‌‌های مرده و مازاد چربی مسدود کننده منافذ را از بین می‌برد. جوش‌شیرین به تنظیم pH پوست کمک کرده و ضدعفونی کننده است. برای از بین بردن جوش‌ها و جوش‌‌های سرسیاه ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۱ قاشق چایخوری پودر دارچین، آب نصف لیموترش و ۵ قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کنید. خمیر حاصل را روی صورت بگذارید و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه بشویید. البته می‌توانید از ترکیب جوش‌شیرین و آب نیز استفاده کنید.

میوه پاپایا

میوه پاپایا ترشحات روی پوست و همچنین سلول‌‌های مرده را از بین برده و باعث کاهش التهاب‌‌‌های ناشی از جوش‌ها و جوش‌‌های سرسیاه می‌شود. کافیست یک تکه از این میوه را له کرده و روی صورت تمیز و خشک بزنید و بعد از ۲۰ دقیقه شستشو دهید. در نهایت نیز اندکی کرم مرطوب‌کننده بزنید.

پوست پرتقال و پوست موز

پوست پرتقال را در میکسر له کرده و با اندکی آب مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس آنرا روی جوش‌‌ها قرار دهید و ۱۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با آب ولرم شستشو دهید. البته حتما از پوست پرتقال ارگانیک استفاده کنید. پوست موز نیز برای مقابله با جوش‌ها مفید است. کافیست قسمت داخلی پوست موز را به آرامی و به مدت ۵ دقیقه روی جوش‌ها بمالید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

سیب‌زمینی

باورش کمی سخت است اما سیب‌زمینی برای از بین بردن جای جوش موثر است. کافیست کمی سیب‌زمینی رنده کرده و به عنوان ماسک روی صورت بگذارید و بعد از ۲ تا ۵ دقیقه صورتتان بشویید.

سرکه سیب

سرکه سیب برای از بین بردن باکتریهایی که عامل بروز جوش‌‌های صورت هستند بسیار موثر است. یک قاشق سرکه سیب را با اندکی آب مخلوط کرده و مانند لوسیون به صورت بزنید. همچنین می‌توانید از آب‌لیموترش نیز استفاده کنید. این ماده‌غذایی حاوی اسید سیتریک و میزان زیادی اسید ال-اسکوریبک است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و یک درمان فوق‌العاده برای جوش‌‌های صورت محسوب می‌شود. کافیست یک گلوله پنبه را به آب لیموترش آغشته کرده و قبل از خواب روی جوش‌ها بزنید.

چند توصیه کلی

از دستکاری کردن و کندن جوش‌ها بشدت بپرهیزید. صورت خود را با صابونهایی که pH خنثی دارند و فاقد ترکیبات معطر هستند بشویید. هر شب قبل از خواب حتما آرایش خود را پاک و صورت خود را تمیز کنید. به طور مرتب پوست خود را با محصولات لایه‌بردار ملایم لایه‌برداری کنید. از مصرف سوسیس و کالباس بپرهیزید. از محصولات آرایشی بهداشتی «غیر کومدوژن» استفاده کنید. چون باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شوند. اگر با وجود مراقبت‌ها و استفاده از روش‌‌های طبیعی، جوش‌ها همچنان باقی ماندند به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

خرید آنلاین محصولات ضد جوش صورت

 

نوشته های مرتبط