"> همه چیز درباره ی آنتی اکسیدان ها – روژینو

همه چیز درباره ی آنتی اکسیدان ها

همه چیز درباره ی آنتی اکسیدان ها

مطالب زیادی راجع به آنتی اکسیدان­ها در خبرگزاری­ها، مجلات زیبایی و جاهای دیگر گفته شده است. گزارش شده است که آن­ها نه تنها پوست شما را ترمیم می­کنند بلکه ضد سرطان هستند و عمر شما را ۲۰ سال زیاد می­کنند. در حالی که ممکن است راجع به مطالب بالا اطلاعات کافی نداشته باشید و به آن­ها اعتماد نکنید، اما باید بدانید که متخصصین پوست  قبول دارند که آنتی اکسیدان ها در جلوگیری از تغییرات سن و سال موثر هستند و در حال حاضر تحقیقات زیادی راجع به آن­ها در حال انجام شدن است.این مقاله را در فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی روژینو می خوانید.

آنتی اکسیدان چیست ؟

حالا دقیقا آنتی اکسیدان چیست؟ چیزی است که با رادیکال های آزاد می­جنگد. رادیکال های آزاد وقتی تشکیل می­شوند که الکتروناز دست بدهند. و رادیکال آزاد باید این خلا به وجود آمده را پر کند، بنابراین شروع به فعالیت در سطح پوست شما می­کند و به غشای سلول­ها و حتی DNA  شما آسیب می­زند تا این خلا را پر کند.

رادیکال آزاد چگونه تشکیل می­شود ؟

حالا رادیکال آزاد چگونه تشکیل می­شود؟ می­توان گفت هر چیزی از جمله اشعه خورشید، داروها، آلودگی، گرما و سرما باعث ایجاد آن می­شود.آنتی اکسیدان­ها با دادن یک الکترون به رادیکال آزاد، آن را مهار می­کنند تا دیگر نتواند به پوست آسیب بزند.پوست دارای سیستمی است که رادیکال های آزاد را مهار کند اما با گذشت زمان آن­ها همچنان به آسیب زدن به پوست ادامه می­دهند. با بالا رفتن سن، آنتی اکسیدان های بدن کاهش پیدا می­کنند و پوست و DNA  شما در برابر آن­ها آسیب پذیر­ترمی ­شود. که در طولانی مدت باعث از بین رفتن استحکام، درخشش، حالت کشسانی و در نتیجه پیر شدن پوست می­شود. ممکن است شما نتیجه­ی آن را در کوتاه مدت احساس نکنید اما مثل استفاده از کرم ضدآفتاب، بعد از گذر زمان، نتیجه و تفاوت آن را خواهید دید.

آنتی اکسیدان به شکل موضعی و خوراکی 

آنتی اکسیدان­های مختلفی به شکل موضعی و خوراکی در بازار وجود دارند که اکثرا ویتامین هستند و شما می­توانید آن­ها را وارد برنامه ­ی زندگیتان کنید. در ادامه بعضی از آن­ها را معرفی می­کنیم:

آلانتویین (Allantoin)

آلانتویین در کرم­ها و لوسیون­ها استفاده می­شود و از پوست حفاظت می­کند. از آن به عنوان ازدیاد کننده­ی سلول­ها و تحریک ­کننده ی ساخت بافت سلولی یاد می­کنند. در واقع باعث رشد و به وجود آمدن پوست جدید می­شود.

آلفا لیپوئیک اسید (Alpha Lipoic Acid/ALA)

آ ال ای منحصر به فرد است. چون هم محلول در آب و هم محلول در چربی است، بنابراین به راحتی به پوست نفوذ می­کند و با محافظت از ویتامین C  و E  و انرژی دادن به آن­ها، تقویتشان می­کند. همچنین در پوست تبدیل به ماده­ ی شیمیایی ­ای می­ شود که خود خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

پپتیدهای مس (Copper Peptides)

مس در ساخت کلاژن و الاستین در پوست بسیار تاثیرگذار است که هر دوی آن­ها با افزایش سن، کاهش پیدا می­کنند. تحقیقات نشان می­دهد که مس در کم کردن چروک­ها، افزایش رنگ­دانه ­ها و کاهش آسیب نوری تاثیر گذار است. مس در تحقیقات نشان داده شده، ۸/۱۷ ٪ باعث افزایش قطر پوست شده است. مس ارزان قیمت است و حساسیت ­زا نیست بنابراین می­تواند به کرم­ ها افزوده شود.

دی متیل آمینو اتانول (Di Methyl Amino Ethanol/DMAE)

اگر به صورت موضعی مصرف شود، باعث استحکام پوست می­شود. زیرا از پیوند پروتیین­ها که معمولا با بالا رفتن سن اتفاق می­افتد، جلوگیری می­کند. این ماده دارای خواص آنتی اکسیدانی دیگری نیز هست.

گلوتاتیون (Glutathione)

این پروتیین که از گلوتامیک اسید، سیستیین و گلیسین تشکیل شده، در پوست تمام جانوران وجود دارد و یکی از اصلی­ترین آنتی اکسیدان­های بدن است که با در معرض قرار گرفتن پوست، مقدار زیادی از آن از بین می­رود.

 ملاتونین (Melatonin)

ماده­ای که برای جلوگیری از Jet Lag شدن استفاده می­کنید، یک آنتی اکسیدان است! این ماده توسط مغز آزاد می­شود که می­تواند هم به عنوان آنتی اکسیدان عمل کند، هم می­تواند عملکرد بقیه ­ی آنتی اکسیدان­ ها را افزایش دهد، و هم می­تواند سوختگی در برابر خورشید را کاهش دهد.

پانتنول (Panthenol)

یک مشتق الکلی از ویتامین B5است و یک جاذب رطوبت محسوب می­شود که به سادگی در شامپوها، نرم کننده­ها و مرطوب کننده­ها یافت می­شود. وقتی وارد پوست می­شود، تبدیل به یک اسید می­شود که فاکتور کمکی مهمی برای کوآنزیم A  است که باعث می­شود پوست نرمالی داشته باشید. معمولا پایا است ولی در محیط­ های اسیدی یا گرمای زیاد عملکرد خوبی ندارد.

انگور و روغن هسته­ ی انگور

پروآنتوسیانیدین یک آنتی اکسیدان مهم است که در انگور و روغن هسته­ی انگور یافت می­شود. در حالی که مدارک زیادی از تاثیر آن با مصرف موضعی در دست نیست، اما تحقیقات نشان می­دهد که بر روی رادیکال­های آزاد سلول­های چربی تاثیر مثبت داشته است. همچنین روی التیام اثر زخم و جلوگیری از سرطان اثر خوبی داشته است. ( هر دوی این اثرات روی موش­ها آزمایش شده است)

چای سبز 

چای سبز دارای ماده­ای به نام پلی فنول است که طبق تحقیقات قوی­ترین آنتی اکسیدان موجود است. وقتی موش­ها آن را می­ نوشند، تغییرات قابل توجهی در آنزیم­های پوست آن­ها به وجود می­آید. تغییراتی مانند زمانی که پوست به خورشید واکنش نشان می­دهد. حتی بدون وجود داشتن اشعه خورشید، باز هم پلی فنول­ها رادیکال­های آزاد را مهار می­کنند. همچنین این ماده اثراتی را که پیری روی پوست می­گذارد کم می­کند یا به تاخیر می­اندازد. تخریب DNA در حضور پلی فنول چای سبز کمتر می­شود.

سویا

این آنتی اکسیدان فقط به صورت خوراکی در دسترس است. Genistein و Daidzein، به ساختن آنتی اکسیدان­ها در بدن کمک می­کنند. در آزمایشی که روی موش­ها انجام شد، دو محلول از این ایزوفلاوین­ها به موش­ها خورانده شد ،در هفته ­های بعد خشکی پوست آن­ها کمتر شد و سطح کلاژن سازی آن­ها بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز بالا رفت. آیا این موضوع به این معناست که با خوردن سویا پوست لطیف ­تری خواهید داشت؟ باید بگوییم که به مرور زمان تاثیر گذار خواهد بود.

سوپر اکسید دیسموتاز (Super Oxide Dismutase /SOD)

آنزیمی که گونه­ای فعال از اکسیژن ( سوپر اکسید) را نابود می­کند. آنزیم مهمی است و به سختی به پوست نفوذ می­کند. اما می­تواند قرمزی حاصل از سوختن و آسیب ناشی از اشعه­ی UV را مقدار زیادی از بین ببرد.

 

کوآنزیم کیو (Ubiquinone (Coenzyme Q

ممکن است به نظر شما آشنا بیاید، زیرا در بسیاری از محصولات موجود در بازار یافت می­شود. به تولید انرژی در سلول­ها کمک می­کند و حتی بهتر از ویتامین E  از آسیب برخی از پروتی‍‍‍ین­ها جلوگیری می­کند.

Vitamin A

ویتامین A  اولین ویتامینی است که برای جلوگیری از پیری زودرس استفاده شد.  مشتقات ترکیبی این ویتامین (رتینویید­ها)، حتی از خود آن نیز سودمندتر هستند. تحقیقات نشان میدهد که رتینوییدها در برابر چین و چروک­ها بسیار موثر عمل کردند و استانداردهایی طلایی محسوب می­شوند.

Vitamin C

ویتامین C  یا L- آسکوربیک اسید، محلول در آب است و می­تواند در همان مراحل اولیه مصرف به کلاژن سازی و همچنین ساخته شدن برخی آمینو اسیدها کمک کند. متاسفانه مقدار این ویتامین بعد از در معرض خورشید قرار گرفتن کاهش پیدا می­کند. متاسفانه تحقیقات کمی راجع به این ویتامین و اثرات آن روی انسان­ها شده است. ویتامین C با وجود گرما و نور سریع تجزیه می­شود بنابراین نمی­توان آن را موضعی استفاده کرد.

Vitamin E

آلفا-توکوفرول، در غشا و بافت پوست یافت می­شود. چربی­دوست است بنابراین عموما کنار سلول­های چربی قرار دارد و از تخریب و آسیب آن­ها جلوگیری می­کند. تحقیقات نشان می­دهد اگر قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از آن استفاده کنید، با سوختگی، آسیب و ورم کمتری مواجه خواهید شد. اگرچه نباید استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش کنید!

آنتی اکسیدان های ضد پیری

از نظر پزشکی هنوز ثابت نشده است، اما منطقی به نظر می­رسدکه به کند کردن روند پیری کمک ­کنند.اثر آن­ها را در بلند مدت خواهید دید و نه کوتاه مدت!اگر می­خواهید از آنتی اکسیدان­ ها استفاده کنید، باید فرمولاسیون پایایی داشته باشند، به راحتی از بین نروند و برای مدت طولانی روی پوست بمانند و از آن محافظت کنند.