"> ریزش ابرو‌‌‌ها و مقابله با آن – روژینو

ریزش ابرو‌‌‌ها و مقابله با آن

ریزش ابرو‌‌‌ها و مقابله با آن

اگرچه چند سال پیش ابرو‌‌های بسیار نازک مد بود اما امروزه کسی علاقه‌ای به داشته ابرو‌‌های کم پشت و نخ شده ندارد‌‌. اکثر خانم‌‌‌ها متوجه شده‌اند که داشتن ابروزهایی پر و پهن، طبیعی‌تر بوده و بیشتر به صورتشان می‌آید‌‌. مشکل اینجاست که در برخی موارد به دلایل متعددی از جمله ترکیبات شیمیایی‌‌، آلودگی محیطی‌‌،‌‌ آرایش زیاد یا برخی بیماری‌‌‌ها و دارو‌‌‌ها باعث ریزش و نازک شدن ابرو‌‌‌ها می‌شود‌‌. از آنجایی که ابرو‌‌‌ها نقش مهمی در زیبا به نظر رسیدن چشم‌‌‌ها و همچنین صورت دارند لازم است که به فکر مراقبت بیشتر از آن‌‌‌ها باشید‌‌‌‌.‌‌ در این مطلب ابتدا عوامل دخیل در ریزش ابرو‌‌‌ها و سپس روش‌‌های طبیعی مقابله با آن‌‌‌ها را عنوان می‌کنیم‌‌.

استرس                                                 

مواقعی در زندگی وجود دارد که بیش از حد معمول دچار استرس می‌شویم‌‌. در این‌ صورت متابولیسم بدن تغییر کرده و هورمون کورتیزول که به هورمون استرس نیز معروف است باعث ایجاد تغییر در عملکرد‌‌های بدن می‌شود‌‌. در اینصورت نیز ابرو‌‌‌ها همانند مو‌‌های سر یا مژه ‌‌‌ها دچار ریزش می‌شود‌‌.

اگزما یا درماتیت آتوپیک

اگزما یک مشکل جدی است که نیاز به بررسی و درمان پزشکی دارد‌‌. این بیماری که معمولا مزمن می‌شود خود را با لکه‌‌‌های قرمز‌‌،‌‌ خارش و غیره نشان می‌دهد‌‌. اگزما همچنین به پلک‌‌‌‌ها نیز حمله می‌کند که در اینصورت باعث ریزش مژه‌‌‌‌ها و ابرو‌‌‌ها می‌شود‌‌. برای مقابله با این مشکل حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان پزشکی را شروع کنید‌‌.

آرایش و برداشتن زیاد ابروها

یکی از دلایل مهم ریزش ابرو‌‌‌ها برداشتن افراطی و مکرر ابرو‌‌‌ها و همچنین استفاده از لوازم آرایش و یا رنگ‌‌های نامناسب است‌‌. توصیه می‌شود ابرو‌‌‌ها را زمانیکه واقعا نیاز هست بردارید‌‌. استفاده از مداد ابرو‌‌، رنگ‌‌، شانه ابرو و دیگر لوازم مربوط به آن نیز در طولانی مدت باعث ریزش ابرو‌‌‌ها می‌شود‌‌.

مصرف برخی داروها

مصرف برخی دارو‌‌‌ها مانند دارو‌‌های ضدآرتریت می‌تواند باعث ریزش ابرو‌‌‌ها و همچنین مژه‌‌‌‌ها شود‌‌. از دیگر داروهایی که باعث ریزش ابرو‌‌‌ها می‌شوند می‌توان به قرص‌‌‌های ضدبارداری‌‌، دارو‌‌های ضد صرع‌‌، ایبوبروفن یا استامینوفن اشاره کرد‌‌. اگر متوجه عوارض این دارو‌‌‌ها شده‌اید مشکل را با پزشکتان در میان بگذارید‌‌.

تغذیه نامناسب

افرادی که به میزان کافی مواد مغذی دریافت نمی‌کنند بیشتر در معرض ریزش مو و ریزش ابرو‌‌‌ها قرار می‌گیرند‌‌. کمبود پروتئین‌‌،‌‌ موادمعدنی و ویتامین‌هایی مانند ویتامین B و A نتنها باعث ریزش ابرو‌‌‌ها بلکه به ریزش مو‌‌‌ها نیز منجر می‌شود‌‌. یادتان باشد که گوگرد یکی از مواد مغذی ضروری برای بدن است که کمبود آن باعث از دست دادن ابرو‌‌‌ها می‌شود‌‌.

شیمی‌درمانی

درمان‌هایی که برای مقابله با سرطان در پیش گرفته می‌شوند مانند شیمی‌درمانی باعث ریزش موی سر و همچنین ابرو‌‌‌ها و مژه ‌‌‌ها می‌شوند‌‌. معمولا این ریزش دو هفته بعد از دریافت این درمان ‌‌‌ها آغاز می‌شود‌‌.

اختلالات تیروئیدی

افرادی که دچار مشکلات تیروئیدی هستند معمولا بیشتر در معرض ریزش مو و ابرو‌‌‌ها قرار می‌گیرند‌‌. از دیگر علائم مربوط به کم‌کاری تیروئید می‌توان به یبوست‌‌، افزایش وزن‌‌،‌‌ خشکی پوست‌‌، خستگی مزمن و ضعف عمومی اشاره کرد‌‌. البته بیماری‌‌های خودایمنی دیگری مانند لوپوس و ویتلیگو(لک و پیس) نیز باعث از دست دادن ابرو‌‌‌ها می‌شوند‌‌.

روش‌‌های طبیعی مقابله با ریزش ابروها

روغن کرچک

روغن کرچک یکی از روغن‌‌های عالی برای مقابله با ریزش ابرو‌‌‌ها و پرپشت کردن آن‌‌‌ها محسوب می‌شود‌‌. این روغن منبع طبیعی پروتئین‌ها‌‌، اسید‌‌های چرب ضروری و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که در پیاز مو نفوذ کرده و باعث تحریک رشد آن‌‌ها می‌شود‌‌.

روش استفاده

یک گلوله پنبه را به روغن کرچک آغشته کرده و روی ابرو‌‌‌ها بکشید‌‌. سپس به مدت ۳ دقیقه با ملایمت ماساژ داده و اجازه دهید تمام شب روی ابروهایتان بماند‌‌. می‌توانید هر شب اینکار را تکرار کنید‌‌.

روغن نارگیل

روغن نارگیل بوی مطبوعی داشته و حاوی اسید‌‌های چرب‌‌،‌‌ ویتامین E و موادمعدنی مفیدی است که به تقویت ابرو‌‌‌ها و کاهش ریزش آن‌‌‌ها کمک می‌کنند‌‌.

روش استفاده

مقدار کمی روغن نارگیل را با حرارت غیرمستقیم ولرم کنید‌‌. سپس با یک گلوله پنبه آنرا به ابرو‌‌‌ها بزنید‌‌. به مدت چند دقیقه ماساژ داده و اجازه دهید تمام شب روی ابرو‌‌‌ها بماند‌‌. اینکار را به مدت حداقل ۲ ماه هر شب تکرار کنید‌‌.

آب پیاز

آب پیاز حاوی ترکیبات گوگردی است که ابرو‌‌‌ها را تقویت کرده و به رویش مجدد آن‌‌‌ها کمک می‌کند‌‌. آب پیاز حاوی موادی است که تولید کلاژن بافت‌‌‌ها را افزایش داده و با آسیب‌‌های ناشی از رادیکال‌‌های آزاد مقابله می‌کند‌‌.

روش استفاده

یک عدد پیاز را دو نیم کرده و میکس کنید تا آب آن گرفته شود‌‌. سپس آنرا به ابرو‌‌‌ها بزنید و به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید‌‌‌‌.‌‌ اجازه دهید آب پیاز روی ابرو‌‌‌ها خشک شود‌‌. اگر با بوی آن مشکلی ندارید اجازه دهید تمام شب روی ابروهایتان بماند‌‌‌‌.‌‌ در غیر اینصورت بعد از ۱۰ دقیقه با آب سرد شستشو دهید‌‌. اینکار را نیز به مدت حداقل ۱ ماه هر روز تکرار کنید‌‌.

زرده تخم‌مرغ

زرده تخم مرغ حاوی پروتئین‌‌‌های باکیفیت است که به بهبود سلامت موها‌‌، ابرو‌‌‌ها و مژه‌‌‌‌ها کمک می‌کنند‌‌. ویتامین‌‌‌‌ها و مواد معدنی موجود در این ماده غذایی با کمبودهایی که به ریزش ابرو‌‌‌ها منجر می‌شود مقابله می‌کند‌‌.

روش استفاده

زرده تخم‌مرغ را بزنید تا یکدست و کرمی شود‌‌. سپس آنرا با برس کوچک یا پنبه به ابرو‌‌‌ها بزنید‌‌‌‌.‌‌ ۲۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با آب ولرم آنرا شستشو دهید‌‌. این کار را ۲ بار در هفته تکرار کنید‌‌.

شیر

شیر نیز سرشار از پروتئین و چربی‌هایی است که ریشه ابرو‌‌‌ها را تغذیه کرده و باعث تقویت آن‌‌‌ها می‌شود‌‌.

روش استفاده

دو گلوله پنبه را با مقداری شیر کامل خیس کرده و روی ابرو‌‌‌ها قرار دهید‌‌‌‌.‌‌ اجازه دهید پنبه ‌‌‌ها ۲۰ دقیقه روی ابرو‌‌‌ها بمانند و خشک شوند‌‌‌‌.‌‌ در نهایت نیز با آب ولرم صورت خود را بشویید‌‌. بهتر است اینکار را به طور روزانه و ترجیحا قبل از خواب تکرار کنید‌‌.

روغن زیتون

روغن زیتون جزو روغن‌‌‌های سالم با چربی‌‌‌های سالم و همچنین ویتامین E‌‌،‌‌ آنتی‌اکسیدان‌‌‌ها و اسید‌‌های چرب امگا۳ است که به رشد و پرپشت شدن ابرو‌‌‌ها کمک زیادی می‌کنند‌‌.

روش استفاده

مقداری روغن زیتون گرم کرده و زمانیکه دمای آب قابل تحمل می‌شود به ابرو‌‌‌ها بزنید و کمی ماساژ دهید‌‌. نیازی به آب‌کشی نیست چون روغن زیتون به سرعت جذب می‌شود‌‌.

آلوئه‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا حاوی آنزیم‌‌‌‌ها و ترکیبات مرطوب‌کننده است که پیاز مو را تمیز می‌کند تا چیزی مانع از رشد آن‌‌‌ها نشود‌‌‌‌.‌‌ استفاده از ژل این گیاه باعث جلوگیری از ریزش ابروها‌‌، تسریع رشد و پرپشت شدن آن‌‌‌ها می‌شود‌‌.

روش استفاده

ژل تازه آلوئه‌ورا را خارج کرده و روی ابرو‌‌‌ها بمالید و به آرامی ماساژ دهید‌‌‌‌.‌‌ اجازه دهید ژل تمام شب روی ابرو‌‌‌ها بماند و صبح صورتتان را با آب ولرم بشویید‌‌.

حرف آخر

حرف آخر اینکه روش‌‌های طبیعی معجزه نمی‌کنند‌‌‌‌.‌‌ اما به مرور بدون ایجاد عوارض جانبی به رفع مشکل کمک زیادی می‌کنند‌‌. توصیه می‌شود در کنار استفاده از این روش‌‌های طبیعی تغذیه خود را اصلاح کرده و موادغذایی سرشار از پروتئین‌‌،‌‌ ویتامین‌‌‌‌ها و اسید‌‌های چرب امگا۳ مصرف کنید‌‌.

 

خرید محصولات ضد ریزش مو

نوشته های مرتبط