"> پیشگیری از زود سفید شدن موها – روژینو

پیشگیری از زود سفید شدن موها

هیچ کس موهای خود را در آسیاب سفید نمی‌‌کند. بالا رفتن سن، عوامل ژنتیکی، استرس و غیره جزو عواملی هستند که گرد سفید روی موها می‌پاشند. با وجود اینکه سفید شدن موها شتری است که در هر خانه‌ای می‌خوابد اما می‌توان برای به تاخیر انداختن این روند تلاش کرد. به عقیده متخصصان طب سنتی چینی، سلامت موها ارتباط تنگاتنگی با سلامت کبد دارد. علاوه براین استرس و احساسات منفی را نیز در زود سفید شدن موها دخیل می‌دانند. سفید شدن زودهنگام موها صرفا جنبه زیبایی ندارد. بلکه می‌تواند علامتی از طرف بدن باشد که نسبت به تجمع سموم تولید شده در ناحیه سر هشدار می‌دهد. در ادامه توصیه‌هایی ارائه می‌دهیم تا به این زودی‌ها موهایتان رنگ باخته نشوند.

کمبود مس عامل سفیدی زودهنگام موها

کمبود مس در بدن به سفید شدن زودهنگام موها منجر می‌شود. بنابراین لازم است که به طور روزانه از مواد غذایی حاوی این ماده مغذی مانند خشکبار، جوی دوسر، برنج قهوه‌ای، حبوبات، قارچ، کاکائو، آووکادو، سیب‌زمینی و غذاهای دریایی استفاده کنید. همچنین می‌توانید کمبود این ماده را با مصرف مکمل آن جبران کنید. برای اینکار باید به مدت سه ماه مکمل مصرف کنید.

زیاده‌روی در مصرف نمک : گَرد سفیدی بر سر

امان از این سم سفید! زیاده‌روی در مصرف نمک و غذاهای شور عامل دیگری است که در سفید شدن زودهنگام موها نقش مهمی دارد. توصیه می‌کنیم که نمکدان را از روی میز غذا حذف کنید و از مصرف موادغذایی کنسروی، سرخ‌کردنی، پنیرهای شور و غیره بپرهیزید. برخی از متخصصان اعتقاد دارند نمک دریا یا نمک هیمالیا سرشار از مواد معدنی بوده و برای سلامتی مفیدتر هستند.

کبد و کیسه صفرا : هر چه سالمتر بهتر

متخصصان طب سنتی چینی بر این عقیده هستند که کانالهای انرژی موها به کانالهای انرژی کبد متصل است. حتما می‌دانید که در این نوع طب سوزن‌های بسیار نازکی را در نقاط خاصی از بدن برخی دردها و مشکلات بدن را برطرف می‌کنند. این نقاط خاص روی کانالهای انرژی یا meridian (مریدین‌ها) قرار دارند که انرژی در آنها جریان دارد. بر اساس عقیده این متخصصان زمانیکه مشکلی در موها ایجاد می‌شود باید عملکرد کبد مورد بررسی قرار بگیرد. اگر تغذیه نامناسب داشته باشید یا احساس منفی، استرس و بویژه عصبانیت بر شما غلبه کند کبد و کیسه صفرا بیشترین آسیب را می‌بینند. برای تمیز کردن کبد و کیسه صفرا صبح‌ها به صورت ناشتا یک قاشق روغن زیتون بکر را با آب نصف عدد لیموترش مخلوط و میل کنید. سپس دو لیوان آب ولرم بنوشید و بعد از ۲۰ دقیقه صبحانه میل کنید. این روش طبیعی بسیار ساده است اما برای تمیز کردن کبد و کیسه صفرا بسیار موثر است. کبد خیلی زود سرد می‌شود و نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند. روش دیگر برای به آرامش رساندن کبد این است که شبها کیسه آب گرم را روی پهلوی راست خود قرار دهید. این کار آرامبخش بوده و به خواب آرام نیز کمک می‌کند. به گفته اطبای چینی، کبد صبح زود خود را احیا می‌کند بنابراین لازم است که شبها دیروقت از خوردن شام سنگین بپرهیزید. توصیه می‌شود برای شام سوپ سبزیجات و سوپهای دیگری مانند سوپ گازپاچو(سوپ اسپانیایی)، ماهی و به طور کلی غذاهای سبک میل کنید.

بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از سفیدی زودهنگام موها

سه ماده غذایی مفید وجود دارد که از سفید شدن زودهنگام موها پیشگیری می‌کنند. یکی از این موادغذایی جعفری است. ترکیب آب جعفری با آب سیب طعم آنرا بهتر کرده و برای سلامت موها فوق‌العاده است. جوانه یونجه نیز یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای پیشگیری از سفید شدن موها محسوب می‌شود. سومین ماده غذایی هویج است که مصرف خام یا پخته آن موهای شما را از سفید شدن زودهنگام نجات می‌دهد.

ماساژ برای کاهش تنش‌ها

باید بدانید که تنش و فشارهای روحی روی سر نیز تاثیر می‌گذارند. همانطور که ماساژ روی عضلات تاثیر گذاشته و باعث آرامش آنها می‌شود روی پوست سر نیز تاثیر می‌گذارد. توصیه می‌شود پوست سرتان را به طور روزانه و با حرکات دورانی ملایم ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه در پوست سر احساس نرمی و آرامش خواهید داشت. این کار برای آرام شدن ذهن، کاهش تنش‌های روزمره و پیشگیری از زود سفید شدن موها موثر است.

درمان‌های بازتابی را دریابید

درمان رفلکسولوژی یا بازتابی شاخه‌ای از طب جایگزین است که این روزها طرفدران بسیاری در سرتاسر جهان پیدا کرده است. این شیوه به پیشگیری از سفید شدن موها کمک می‌کند. باید بدانید که نقاط انعکاسی موها روی دست‌ها و به طور دقیق‌تر روی ناخنها قرار دارند. کافیست ناخنهای هر دو دست را به جز انگشت شست روی هم قرار داده و به مدت چند دقیقه به هم بمالید. زمانیکه این کار را متوقف می‌کنید باید روی ناخنها احساس سوزش داشته باشید. برای دستیابی به نتایج دلخواه لازم است به مدت چندین ماه این کار را به طور روزانه تکرار کنید.

در انتخاب شامپو و رنگ مو دقت کنید

شامپوها اغلب حاوی ترکیباتی هستند که پوست سر را تحریک می‌کنند. بهتر است از شامپوهای طبیعی و ارگانیک استفاده کنید و از محصولاتی مانند انواع ژل‌ها، اسپری‌ها، موس و غیره بپرهیزید. بدانید که رنگهای شیمیایی از عوامل اصلی سفیدی موها محسوب می‌شوند. از رنگهایی استفاده کنید که فاقد آمونیاک و دیگر ترکیبات آسیب‌رسان باشند. می‌توانید از ترکیب حنا، خاک رس، قهوه و ترکیبات طبیعی برای رنگ کردن موها استفاده کنید. حنا و خاک رس حاوی موادمعدنی و انواع ویتامینهای مورد نیاز موها هستند که آنها را تقویت و درخشان می‌کنند.

درمانهای طبیعی را دریابید

رزماری و مریم گلی

ترکیب این دو گیاه به تقویت موها و پوشاندن سفیدی آنها کمک کرده و از ریزش موها جلوگیری می‌کند. این گیاهان حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و رنگدانه های طبیعی بوده و موها را جوان نگه می‌دارند. برای اینکار به ۲ لیوان آب، ۲ قاشق غذاخوری رزماری و همین میزان مریم‌گلی نیاز دارید. آب را بجوشانید و گیاهان را به آن اضافه کنید. اجازه دهید به مدت ۲ تا ۳ ساعت استراحت کنند. سپس محلول را صاف کنید و آنرا به موها(از ریشه تا نوک موها) بزنید. می‌توانید اینکار را در آخرین مرحله آبکشی موها انجام دهید. برای پیشگیری از سفیدی زودهنگام موها و پوشاندن آنها ۳ بار در هفته از این محلول استفاده کنید.

برگ درخت گردو

برگ درخت گردو حاوی ترکیباتی است که مانند رنگ موی طبیعی عمل می‌کند. امروزه از این برگها در کارخانجات تولیدکننده لوازم آرایشی در تهیه رنگ موها و شامپوها استفاده می‌شود. یک و نیم لیوان آب را بجوشانید و ۶ قاشق غذاخوری برگ کوبیده شده را به آن اضافه کنید. زیر شعله را کم کنید و اجازه دهید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بجوشد. در نهایت نیز شعله را خاموش کرده و بگذارید چند ساعت استراحت کند. محلول را به موها و کف سرتان بزنید و بعد از ۲ ساعت آبکشی کنید. این کار را به طور روزانه تکرار کنید.

برگ کاری

جوشانده برگ کاری تقویت‌کننده مو بوده و از سفید شدن زودهنگام موها پیشگیری می‌کند. آنتی‌اکسیدانهای موجود در این گیاه اثرات مخرب رادیکالهای آزاد را خنثی کرده و از ریزش موها جلوگیری می‌کند. کافیست یک و نیم لیوان آب را بجوشانید و ۵ قاشق غذاخوری برگ کاری را به آن اضافه کنید. سپس اجازه دهید برگها در آب جوش استراحت کنند تا زمانیکه دمای آن قابل تحمل شود. لوسیون به دست را روی سر بریزید. نیازی به آبکشی نیست. می‌توانید هر شب این کار را تکرار کنید.

تفاله قهوه

تفاله قهوه برای تغذیه و تیره شدن رنگ مو ها فوق‌العاده است. چون حاوی آنتی‌اکسیدانها، ویتامین‌ها و موادمعدنی مفیدی است که از سفید شدن زودهنگام موها جلوگیری می‌کنند. برای اینکار ۴ قاشق غذاخوری تفاله قهوه را در ۲ لیوان آب بجوشانید و بگذارید چند ساعت استراحت کند. موها را به چند دسته تقسیم کنید و محلول را روی آن بریزید. ۴۰ دقیقه صبر کنید و سپس موها را آبکشی کنید. می‌توانید این کار را هر هفته ۳ مرتبه تکرار کنید.

پیاز

پیاز باعث تحریک ترشح آنزیم کاتالاز شده و رنگ طبیعی موها را احیا می‌کند. کافیست دو تا سه عدد پیاز را در میکسر بیاندازید و آب آنرا به طور مستیم به پوست سر بزنید و به آرامی ماساژ دهید. ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت صبر کنید و در نهایت موها را آب‌کشی کنید.

روغن نارگیل و آب لیموترش

روغن نارگیل مغذی است و به پیشگیری از سفید شدن زودهنگام موها و ریزش آنها کمک می‌کند. آب لیموترش رنگدانه‌های پیاز مو را حفظ کرده و مانع از خاکستری شدن زودهنگام آنها می‌شود. ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را کمی گرم کنید و سپس ۲ قاشق غذاخوری آب لیموترش به آن اضافه کنید. این لوسیون طبیعی را به موها بزنید و پوست سرتان را ماساژ دهید. نیم ساعت صبر کنید و در نهایت موها را شستشو دهید.

خرید آنلاین محصولات ضد ریزش مو

نوشته های مرتبط